Nepasterizované, nefiltrované, kvasinkové. Rozoznáte rôzne druhy piva?
Moderné technológie si prirodzene prerazili cestu aj do pivovarníctva a pivo sa najčastejšie upravuje filtrovaním a pasterizáciou. Tieto úpravy majú samozrejme vplyv na jeho chuť, vôňu, ale aj kvalitu. Mnohé, najmä menšie remeselné pivovary sa aj dnes snažia zachovávať tradičné postupy výrobného procesu a vyrábajú nepasterizované, nefiltrované, kvasinkové pivá. Ako sa k vám dostane nefiltrované, nepasterizované pivo a prečo je kvasinkové najzdravšie?
Nepasterizované pivo
V mnohých prevádzkach vám dnes okrem bežného čapáku ponúknu aj nepasterizované pivo z tanku. Samotný proces pasterizácie, ako už napovedá jeho názov, vymyslel francúzsky vedec Louis Pasteur v roku 1864. Pôvodne chcel zabrániť skyslaniu vína, no technika sa veľmi rýchlo ujala aj v pivovarníctve. V princípe ide o zabitie mikroorganizmov, ktoré spôsobujú kazenie potravín, pomocou tepla.
V prípade piva dochádza k pasterizácii tesne pred stlačením do suda alebo fľašiek. Pivo sa zahreje na vysokú teplotu, čím dochádza k spomaleniu až úplnému zabrzdeniu živých procesov, ktoré v pivu prebiehali. Ak sa pivo plní do sudov, prebieha tzv. blesková pasterizácia, kedy sa pivo zahrieva približne na teplotu 72 °C na dobu 30 až 60 sekúnd. Ak sa plní do fľašiek, využíva sa tzv. tunelová pasterizácia, ktorá trvá od 10 do 20 minút a pivo sa zahrieva len na 60 °C. Hlavnou výhodou pasterizácie je predĺženie trvanlivosti piva, no za cenu, že sa v ňom nezachovajú žiadne živé procesy.
Nefiltrované pivo
Filtrovanie je ďalším procesom, ktoré predlžujú trvanlivosť piva. Nefiltrované pivá majú zvyčajne mierne zakalenú farbu, no bohatšiu a plnšiu chuť, čo pivolabužníci určite ocenia. Filtrované pivá sú naopak priezračné a krištáľovo číre, pretože sú z nich odstránené zbytkové kvasinky, kaly a ďalšie mikročastice, ktoré pivu dodávajú jeho špecifickú chuť. Silné nefiltrované pivo je dokonca podľa vedcov zdravým probiotikom.
Kvasinkové pivo
Zatiaľ čo pri filtrácii a pasterizácii je jednoznačne definované, o aký proces sa jedná a akému účelu slúži, definovať kvasinkové pivo je o niečo komplikovanejšie. Kvasinkové alebo kvasnicové je totiž každé pivo, ktoré obsahuje kvasnice. To znamená, že môže prejsť aj filtráciou aj pasterizáciou, ak doň boli pred plnením pridané kvasinky.
Pivo z domácich remeselných pivovarov, akým je aj Prvý zvolenský pivovar, je prirodzene kvasinkové, keďže nie je pasterizované ani filtrované. Kvasinky dodávajú pivu špecifickú chuť a zdraviu prospešné látky. Obsahujú veľa proteínov, vitamínov skupiny B a priaznivo pôsobia aj na tráviaci trakt.
Ak uprednostníte pivko z menších poctivých pivovarov, potešíte nie len svoje chuťové poháriky, ale prospejete aj svojmu zdraviu. Ak ste skôr tradičný pivkár či pivkárka, skúste niekedy zaexperimentovať a vyskúšať plnú poctivú chuť Piva Vŕšky v Prvom zvolenskom pivovare.